علمی

volte یا والتی چیست؟

یک سرویس جدید تماس در شبکه های موبایل ۴G می باشد. این پروتکل بر خلاف ۲G و ۳G کاملا IP بیس می باشد. همانطور که می دانیم، شبکه نسل چهارم موبایل از لحاظ دانلود و آپلود و وب گردی تفاوت چشمگیری با نسل های پیش از خود دارد. همینطور کیفیت تماس های تحت ۴G LTE بسیار بالاتر بوده و HD می باشد.

علاوه بر کیفیت HD تماس های V0LTE، پوشش خانه ها (آنتن دهی) در فرکانس ۸۰۰ مگاهرتز بسیار بهتر می باشد.

digital-mag-VoLTE (Voice over LTE) Market0

 

به عبارت دیگر، با همان فرکانس و بیم در VoLTE شما آنتن دهی بهتری خواهید داشت. همچنین باتری موبایل شما کمتر خالی خواهد شد. اگر توجه کرده باشید، در تماس های غیر LTE، حتی زمانی که شما ۴G دارید، وقتی گوشی شما زنگ می خورد و مکالمه شروع می شود، موبایل شما ۳G یا ۲G می شود، به این خاطر که هنوز تماس تحت ۴G در اوپراتور ها (ایرانسل، همراه اول و…) ساپورت نمی شود.

یکی از دلایلی که هنوز VoLTE جا نیافتاده است این است که طراحان LTE، بیشتر جنبه ی شبکه را مد نظر داشته اند و برای تماس تلفنی مبتنی بر LTE می بایست کلی تنظیمات و آپگرید ها در تجهیزات خود اعمال می کردند. ولی شبکه های نسل ۳ و ۲ بیشتر برای تماس تلفنی طراحی شده بودند و اینترنت فقط یکی از امکاناتی بود که به آنها اضافه شد.

امکان تماس تصویری (چیزی مانند اسکایپ Skype) در LTE وجود دارد که شاید بتوان آنرا Video over LTE نامید. شما پیش از این صرفاً نیاز به اینترنت داشتید جهت برقراری تماس های تصویری و مطمئنا می بایست از یکی از اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی را نصب می کردید و در آنها عضو می شدید. در VoLTE دیگر این نیاز وجود ندارد و شما در هر جا که هستید می توانید بدون نیاز به اکانت های مختلف، تماس تصویری با مخاطب داشته باشید. این سیستم تحت شبکه ی نسل چهارم در راستای شبکه های نسل نو و ویپ (VoIP) می باشد که تمام سرویس های مخابراتی را به حوزه ی شبکه وارد می کند.

 

چگونه می توانیم از VoLTE استفاده کنیم؟

اخیرا اپراتور های ایران تکنولوژی VoLTE را تست و آماده ی بهره برداری کرده اند. گوشی هایی که LTE را ساپورت می کنند، خواهند توانست تماس های VoLTE داشته باشند و تفاوت کیفیت تماس های تلفنی و همچنین تفاوت سرعت دانلود و آپلود را متوجه خواهند شد. توجه کنید که تماس های ویدئویی در LTE حدود ۶ تا ۸ مگابایت در دقیقه از دیتا مصرف خواهند کرد، و می بایست حتما با طرح ها یا بسته های اینترنتی صورت بگیرند. در کانادا و امریکا اکثر اپراتور ها از سال ۲۰۱۴ این فناوری را برای بخشی از مشترکین خود فعالسازی کرده اند.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

بالا