فناوری

اتفاقات ناخوشایند تکنولوژی سال ۲۰۱۸

digital-mag.ir

امسال یکی از حوزه هایی که بدترین اتفاقات را تجربه کرد شبکه های اجتماعی بود. در کنار آن گوشی های هوشمند با نرم افزارهای پر از باگ و سخت افزارهای مشکل دار به چشم می خورد که البته این مورد چندان هم جدید نبود. علاوه بر این خودروهای خودران هم مشکلاتی را ایجاد کردند.

فیسبوک: فعالیت های غیر قانونی و هدفمند

digital-mag.ir

 

در سال ۲۰۱۸ فیسبوک در کانون توجهات در حوزه مشکلات شبکه های اجتماعی بود. امسال مشخص شد که به واسطه رسوایی کمبریج آنالیتیکا اطلاعات ۸۷ میلیون ها کاربر فیسبوک فاش شده است. بعدها گفته شد که از این اطلاعات برای پیشبینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده سوء استفاده شده است.

توییتر: انتشار محتوای نژادپرستانه و توطئه آمیز

در کنار فیسبوک، توییتر دیگر شبکه اجتماعی بود که بارها جنجال آفرین شد. گفته شد که توییتر به نژادرپرستان و توطئه گران اجازه داده که در این شبکه اجتماعی بیشتر رشد کنند. از جمله این موارد می توان به دونالد ترامپ و الکس جونز اشاره کرد. البته توییتر حساب کاربری جونز که گفته می شد توطئه پردازی می کند را معلق کرده بود.

پروژه سنجاقک گوگل: ارائه اطلاعات به صورت انتخابی

 

گوگل چند ماهی است که مشغول پروژه سنجاقک (دراگون فلای) شده؛ پروژه توسعه موتور جستجوی ویژه ای برای چین که امکان سانسور کردن محتوا برای کاربران این کشور را فراهم می کند. همین موضوع موجب شد جمعی از کارمندان گوگل درخواست لغو این پروژه را ارائه دهند. این کارمندان علاوه بر پروژه سنجاقک به تکنولوژی هایی که به صاحبان قدرت برای سرکوب افراد آسیب پذیر کمک می کردند اعتراض داشتند.

این موضوع با مأموریت گوگل در گذشته در تضاد است: «سازمان دهی اطلاعات جهان و فراهم کردن دسترسی به آنها و در نتیجه مفید کردن آنها در سطح جهانی».

پروژه ماون گوگل و اتفاقی که برای شعار «شیطان نباشید» افتاد

 

در فروردین ماه سال جاری بود که همکاری گوگل با پنتاگون صدای اعتراض کارمندان این شرکت را در آورد. بیش از ۳ هزار کارمند گوگل در نامه ای به ساندار پیچای خواستار لغو قرارداد شدند. در ادامه جمعی از کارمندان گوگل به دلیل این موضوع استعفا دادند و در نهایت گوگل عبارت «شیطان نباشید» را از منشور اخلاقی خود حذف کرد.

در پروژه ماون قرار بود گوگل سیستم هایی مبتنی بر بینایی کامپیوتری را برای تجهیزات نظامی توسعه دهد. در نهایت گوگل تصمیم گرفت قرارداد پروژه ماون را تمدید نکند.

گوگل پلاس؛ عاجز از رقابت با بزرگان

 

پلتفرم اجتماعی گوگل هیچ گاه نتوانست آن چنان که باید کاربران را تحت تأثیر قرار دهد تا گوگل پلاس جایگزین فیسبوک یا توییتر کنند. این شبکه اجتماعی که اولین بار در سال ۲۰۱۱ رونمایی شد در نهایت مورد بی مهری گوگل هم قرار گرفت و به کار خود پایان داد. البته باید به نقص امنیتی اشاره کرد که داده های نیم میلیون کاربر را در معرض افشا شدن قرار داد و همین موضوع زمینه برای پایان یافتن کار این شبکه اجتماعی در یک بازه ۱۰ ماهه را فراهم آورد.

گوگل پیکسل ۳؛ گران تر از آنچه باید

 

گوشی های سری پیکسل ۳ قیمت چندان ارزانی نداشتند. علاوه بر این مشابه با سری قبلی از مشکلات عدیده ای رنج می بردند که لذت استفاده از یک دستگاه گوگلی را به کام کاربران تلخ می کردند. این سری از گوشی ها با مشکلاتی از جمله پاک شدن خودکار پیام ها، داغ شدن بدنه، بریدگی نمایشگر دوم و … همراه بودند که البته بیشتر آنها با به روزر سانی های نرم افزاری قابل حل بودند.

علاوه بر این به نظر می رسد در میان گوشی های پرچمدار امروزی با ۶، ۸ و حتی ۱۰ گیگابایت رم، ۴ گیگابایتِ پیکسل های اخیر کم باشد و بسیاری بر این عقیده اند که گوگل این گوشی ها را واقعاً ارزان قیمت ساخته است.

پیکسل اسلیت

 

تبلت گوگل تلاش کرد خود را به عنوان رقیب آیپد پرو اپل یا سرفیس مایکروسافت معرفی کند. پیکسل اسلیت که اولین تبلت گوگل مبتنی بر سیستم عامل کروم است قیمت پایه ۵۹۹ دلاری دارد. البته حداکثر قیمت آن تا ۱۶۰۰ دلار هم می رسد. مشکلی که این محصول با آن مواجه بود فقدان پشتیبانی مناسب اپلیکیشن های ویژه بود؛ چرا که در همان ابتدا امکان اجرای اپ های ویژه تبلت های اندرویدی روی آن فراهم نبود.

در نتیجه به طور عمده کاربران مجبور بودند به همان اپ های مبتنی بر وب قناعت کنند. از سوی دیگر اپ های ویژه گوشی های اندرویدی هم به علت تغییر اندازه صفحه به خوبی اجرا نمی شدند و تجربه کاربری خوبی را در اختیار صاحبان این دستگاه ها قرار نمی دادند.

گوگل پلی استور؛ قلعه ای قابل نفوذ

 

به نظر می رسد با راه یافتن اپلیکیشن های مخرب متعدد به فروشگاه اپلیکیشن گوگل در ۲۰۱۸، می توان گوگل پلی را دارای اپ های آلوده به بد افزار متعدد در نظر گرفت. این اپ ها معمولاً اطلاعات کاربران را سرقت می کنند یا آنها را هدف تبلیغات ناخواسته متعدد قرار می دهند.

البته گوگل گاهاً تلاش می کند این اپ ها را از فروشگاه های خود حذف کند اما به نظر می رسد تلاش ها چندان هم کافی نیست و باز هم اپ های مخرب راه ورود خود به پلتفرم گوگل را پیدا می کنند.

آیفون و آیپد

 

جدیدترین نسل از دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل iOS را می توان عجایبی در حوزه تکنولوژی به حساب آورد. با این حال نباید قیمت بسیار بالای آنها را فراموش کرد. با اینکه دستگاه های اپل معمولاً هوادران خود را دارند اما به نظر می رسد تقاضا برای آیفون ها در مقایسه با گذشته رو به کاهش است.

ایرپاور اپل؛ عرضه دیر تر از دیر

 

شارژر مبتنی بر فناری Qi (بخوانید «چی») اپل قرار بود از مدت ها پیش عرضه شود اما باز هم عرضه آن به تعویق افتاد. گفته می شود اپل در تولید شارژر بیسیم خود با مشکل برخورده و هنوز مشخص نیست چه زمانی شاهد عرضه ای دستگاه به بازار هستیم.

اپل واچ؛ واکی تاکی روی دستانتان اما به چه قیمت

 

قابلیت های جدید اپل واچ از جمله واکی تاکی یا سیستم پایش قلب جدید هیجان انگیز است اما ظاهراً برای بیشتر کاربران چندان هزینه کردن را ندارد مگر اینکه از عاشقان اپل باشید.

آیتونز تشنه طراحی مجدد

 

اولین بار در ۱۷ سال گذشته بود که نرم افزار آیتونز عرضه شد. در این سال ها اپل بارها قابلیت های جدید به آن افزوده بدون اینکه آن را مجدداً طراحی کند. اکنون کار با این نرم افزار بسیار پیچیده است و نیاز به طراحی مجدد از پایه دارد.

به روز رسانی های مشکل دار ویندوز ۱۰

 

 

بسیاری از آپدیت هایی که مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ ارائه داد کاربران را با مشکلات متنوعی مواجه کرد. برخی از آپدیت ها برای کاربران مشکل ایجاد کردند و در ادامه برخی دیگر هم تنها به منظور رفع همین مشکلات ارائه شدند. کمپانی ساکن ردموند باید تمرکز بیشتری بر به روز رسانی های خود بگذارد و آنها را بیش از پیش آزمایش کند.

برای پیشگیری از بسیاری از مشکلات این چنینی مایکروسافت قصد دارد صفحه ویژه ای برای اطلاع رسانی باگ های ویندوز ایجاد کند.

خودروهای خودران؛ پبشرفت ناکافی

digital-mag.ir

 

تصور اینکه پشت فرمان چرتی بزنید و خودرو با سرعت به مسیر ادامه دهد قطعا هیجان انگیز است اما هنوز تا آن زمان فاصله  فراوانی داریم. در سالی که گذشت بسیاری به عملکرد بی نقص فناوری های خودران امیدوار بودند اما تصادفاتی که برای این خودروها پیش آمد نشان داد که هنوز هم نمی توان حتی به سطح های نیمه خودکار این تکنولوژی هم اعتماد داشت.

در سال جاری ماشین های خودران شرکت هایی از جمله وایمو گوگل در حین آزمایش تصادفات متعددی را تجربه کردند. اپل، اوبر و سایر شرکت ها هم مشکلات مشابهی را شاهد بودند البته باید اشاره کرد که در بسیاری از این موارد در نهایت این خودروی خودران نبود که سبب تصادف شده بود و خطای انسانی در حادثه دخیل بود.

در نهایت امید می رود سال ۲۰۱۹ برای فناوری سال بهتری باشد و شاهد پیشرفت های بیشتر در این حوزه باشیم.

یک دیدگاه

یک دیدگاه

  1. پینگ: نقص فنی آیپد پرو جدید | دیجیتال مگ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

بالا