فناوری

قدرتمندترین گرافیک دنیا

تنها مدت کوتاهی پس از اینکه تصاویری از آزمایش انویدیا RTX Titan منتشر شد حالا این کارت گرافیک به طور رسمی معرفی شده است.

 

همان گونه که انتظار می رفت این بالاترین مدل فعلی کارت گرافیک Nvidia از ۷۲ هسته ردیابی پرتو (RT) به همراه ۴۶۰۸ هسته کودا بهره می برد. در مقایسه باید اشاره کرد که RTX 2080 Ti دارای ۶۸ هسته RT و ۴۳۵۲ هسته کودا بود.

 

با این مشخصات کارت گرافیک جدید بر خلاف مدل Titan XP چندان در رده کارت های گرافیک ویژه مصرف کنندگان عادی به حساب نمی آید. در واقع این محصول انویدیا در رده کارت Titan V که در زمان معرفی در سال گذشته قوی ترین بود محسوب می  شود.

 

Nvidia RTX Titan از ۲۴ گیگابایت رم GDDR6 بهره می برد و البته با این مشخصات قیمت بالایی هم دارد: ۲۵۰۰ دلار که تقریباً دو برابر RTX 2080 Ti است. با این قیمت بازار هدف آن هم تا حدودی متفاوت است. انویدیا اعلام کرده که این کارت به طور ویژه محققان حوزه هوش مصنوعی، کاربران ورک استیشن و گیمرها را هدف گرفته است. میزان حافظه بیشتر این کارت هم برای محققان امکان اجرای شبیه سازی های بزرگتر در مقایسه با ۲۰۸۰ Ti را فراهم می کند.

انویدیا RTX Titan شباهت فراوانی با RTX 2080 Ti دارد و عمده ترین تفاوت آن به حافظه بیشتر باز می گردد. پردازشگر گرافیکی آن هم TU102 است که بسیار شبیه به کارت ۶۳۰۰ دلاری کوادرو RTX 6000 با تعداد هسته های کودا، هسته های RT و میزان رم مشابه است.

 

برای استفاده از ۲ کارت گرافیک انویدیا RTX Titan می توان از رابط ویژه Titan RTX NVLink Bridge (مشابه شکل بالا) استفاده کرد. در این صورت میزان رم کلی دو برابر شده و پهنای باند کل هم به ۱۰۰ گیگابایت در ثانیه می رسد.

 

انتظار می رود سرعت بازی ها با این کارت گرافیک در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بهتر از  RTX 2080 Ti باشد و بر خلاف کارت Titan V گران قیمت تر با حافظه های HBM2 احتمالاً محصول جدید مورد توجه برخی گیمرهای خاص قرار بگیرد.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

بالا